ZABIEGI SZPITALNE
IMPLANTACJA PORTÓW NACZYNIOWYCH
Porty naczyniowe
CZYM JEST
PORT NACZYNIOWY?
Jest to rodzaj dostępu naczyniowego, który ma służyć choremu przez miesiące lub lata, czyli jest długoterminowym dostępem. Jest dostępem uniwersalnym – podawane są przez niego cystostatyki lub inne silnie drażniące leki, preparaty do żywienia pozajelitowego, kontrast podczas badań tomokomputerowych, a także istnieje możliwość pobierania krwi do badań.
W CENTRUM MEDYCZNYM GIZIŃSCY WYKONUJEMY ZABIEG ZAŁOŻENIA PORTU NACZYNIOWEGO (DOŻYLNEGO) W RAMACH NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA.
Zabieg ten wykonywany jest wyłącznie osobom dorosłym.
Broszura informacyjna o zabieguWSKAZANIA DO ZAŁOŻENIA
PORTU NACZYNIOWEGO
- najczęstszym wskazaniem jest chemioterapia dożylna, która powinna być prowadzona przez port naczyniowy od samego początku – dla ochrony żył obwodowych na kończynach górnych
- przewlekła płynoterapia u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować płynów doustnie
- przewlekłe podawanie leków dożylnych – w hemofilii, w mukowiscydozie, długotrwałych terapiach antybiotykami, jak np. w boreliozie
- żywienie pozajelitowe
JAK POWINNO WYGLĄDAĆ SKIEROWANIE NA ZABIEG
IMPLANTACJI PORTU NACZYNIOWEGO?
- skierowanie musi być wystawione na Oddział Chirurgii Ogólnej
- na skierowaniu powinien być ujęty cel: założenie portu naczyniowego
- na skierowaniu powinno znaleźć się odpowiednie rozpoznanie ICD-10 „C” (np. C61 – nowotwór gruczołu krokowego, C16 – nowotwór złośliwy żołądka)
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
WSZCZEPIENIA PORTU
- Każdy pacjent powinien przejść kwalifikację do zabiegu, która w Centrum Medycznym Gizińscy prowadzona jest on-line, telefonicznie lub osobiście, dostosowując się do możliwości komunikacyjnych pacjenta.
- Pacjent powinien mieć wykonane najpóźniej tydzień przed planowym zabiegiem badania laboratoryjne z krwi – morfologia z rozmazem oraz układ krzepnięcia – APTT, INR. W indywidualnych przypadkach prosimy o badanie USG szyi lub USG doppler naczyń szyjnych, czasem TK klatki piersiowej – ustalane jest to podczas rozmowy kwalifikacyjnej z lekarzem prowadzącym.
- Dzień przed zabiegiem należy ogolić obszar implantacji portu (górna partia klatki piersiowej).
- W dniu zabiegu pacjent zgłasza się na Oddział Chirurgii. Na 4h przed zabiegiem nie można spożywać żadnych posiłków, a 2h przed zabiegiem należy pozostać na czczo (nie można jeść ani pić).
Specjaliści
OSOBY ZAINTERESOWANE ZABIEGIEM
PROSIMY O KONTAKT Z KOORDYNACJĄ ZABIEGÓW
Nowości, promocje, porady zdrowotne
Zapisz się do newslettera