Wyszukaj usługę medyczną
Specjaliści
DIAGNOSTYKA USG
Badanie USG (ultrasonograficzne) – diagnostyka obrazowa narządów wewnętrznych. Należy do podstawowych badań, które pozwala ocenić stan pacjenta i zdecydować o ewentualnym dalszym leczeniu. Wszystkie badania USG wykonywane są u Pacjentów w każdym wieku. Ultrasonografia jest bezbolesna, może być powtarzana wielokrotnie bez narażania Pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, bezpośrednio po badaniu. Zaleca się przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań USG.
USG jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach, pozwala na ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu czy przestrzeni anatomicznej. Wskazaniem do badania są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, bóle brzucha, utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca oraz inne niepokojące zmiany w organizmie. Przygotowanie: w dniu badania nie żuć gumy, nie palić papierosów, 6h przed badaniem pozostać na czczo, około 1h przed badaniem napić się 0,5-1 litr wody (pęcherz pełny do badania), od godzin wieczornych dnia poprzedzającego badanie stosować dietę lekkostrawną.
Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym. Zaleca się je kobietom jako element profilaktyki chorób piersi, jak również u kobiet z bogato rozwiniętą tkanką gruczołową. Przy pomocy badania USG piersi można ocenić strukturę gruczołu oraz określić charakter ewentualnie wykrytych zmian. Badanie najlepiej wykonywać między 3 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Zaleca się przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań, w tym również mammografii.
Wykonywane tylko osobom dorosłym.
USG szyi (w tym usg ślinianek, usg węzłów chłonnych szyi oraz wstępna ocena tarczycy)
Wskazaniem do badania jest powiększenie gruczołów ślinowych niewiadomego pochodzenia, zmiana konsystencji przy badaniu palpacyjnym, bolesność ślinianek i zmiany toczące się w ich pobliżu oraz powiększonych lub zmienionych chorobowo węzłów chłonnych.
Jest metodą obrazowania gruczołu tarczowego przy pomocy fali ultradźwiękowej. USG jest nieinwazyjną procedurą wykrywania zmian patologicznych w narządach. Pozwala na orientacyjną ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu. Wskazaniem do badania są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, choroby tarczycy.
Jest metodą obrazowania narządów układu moczowego (nerek, moczowodów, pęcherza moczowego) przy pomocy fali ultradźwiękowej. Wskazaniem do badania jest podejrzenie kamicy nerkowej, zmian nowotworowych nerek, zmian zapalnych (ropnie, gruźlica), podejrzenie zmian moczowodu i pęcherza moczowego. Przygotowanie do badania: 4h przed badaniem pozostać na czczo, od godzin wieczornych dnia poprzedniego stosować dietę lekkostrawną, około 1h przed badaniem wypić 0,5-1 litra wody.