Bruksizm to zaburzenie wynikające z nadmiernego napięcia mięśni żwaczy. Pojawia się tzw. szczękościsk oraz zgrzytanie zębami podczas snu. Podanie toksyny botulinowej w ściśle określone miejsce żuchwy redukuje napięcie mięśni oraz niweluje objawy.
Nieleczony bruksizm prowadzi do ścierania powierzchni zębów, uszkodzenia szkliwa i ich osłabienia. W wyniku tego zęby są podatne na uszkodzenia, pojawiają się stany zapalne dziąseł oraz stany zapalne w stawach żuchwowo-skroniowych. Pacjent odczuwa ból, pojawiają się szumy uszne, problemy z żuciem i przełykaniem.
Podanie toksyny botulinowej do odpowiednich mięśni celowo hamuje przekaźnictwo acetylocholiny, w wyniku czego dochodzi do osłabienia wybranych mięśni i zredukowania wzmożonego napięcia.
Wskazania do zabiegu:
- wzmożone napięcie w stawach żuchwowo-skroniowych,
- zgrzytanie zębami,
- wywołane bruksizmem szumy uszne, bóle i zapalenia stawów żuchwowo-skroniowych,
- wywołane bruksizmem problemy z zębami, żuciem, przełykaniem.
Przebieg zabiegu
Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Za pomocą cienkiej igły lekarz wstrzykuje toksynę w odpowiednie mięśnie.
Efekty pojawiają się po 7 dniach i utrzymują aż do 6 miesięcy.
Zalecenia pozabiegowe
Pacjent może niemalże od razu po zabiegu wrócić do codziennych aktywności. Zaleca się unikanie pochylania głowy do 6 godzin po zabiegu oraz wystawieniu na zmiany ciśnienia (np. lot samolotem, intensywny wysiłek).
Po zabiegu możliwe jest pojawienie się niewielkich śladów po wkłuciach, które znikają do doby po zabiegu. Może też pojawić się przejściowe mrowienie, a także niewielki obrzęk.
Zobacz inny zabieg: